Nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Jastarnia

02 December 2011r.

W tradycji nie ma jednomyślności na temat pochodzenia nazwy Jastarnia. Legenda wywodzi ją od pogańskiego bożka Jastrzeboga, któremu oddawano cześć na początku wiosny, paląc ognie na wzniesieniach i tańcząc wokół jego posągów, ale są również zwolennicy pochodzenia jej nazwy od kwiatów jaskrów, które miały tu rosnąć. Zaś cytowany tu już kilkakrotnie autor Obrazków rybackich wywodził jej nazwę od tradycji połowów, prowadzonych w okresie Wielkanocy w tym właśnie miejscu na mierzei nim wieś jeszcze powstała, przez tak zwanych krajowych, to jest rybaków przybywających ze stałego lądu. Bo Wielkanoc po kaszubsku to Jastra. A więc jak było — nie wiadomo. Jedno jest pewne, że początki Jastarni sięgają czasów zamierzchłych; badania archeologiczne, przeprowadzone tu w końcu lat pięćdziesiątych, potwierdziły bowiem istnienie osadnictwa u progu naszej ery, to jest przed dwoma tysiącami lat. Oczywiście ówczesna osada, niewielka, bo zajmująca zaledwie pół hektara, znajdować się musiała na wyspie.


Jurata

02 December 2011r.

Jurata powstała w latach międzywojennych od razu jako kąpielisko, wówczas najmodniejsze i najlepiej zagospodarowane. Również dzisiaj cieszy się nie słabnącą popularnością, do której przyczynia się jej położenie wśród lasu na mierzei i piękno szerokich, bardzo białych plaż. Imię Jurata zapożyczyła od kaszubskiej boginki morskiej, której zawdzięczamy złoto Bałtyku — bursztyn, zwany też jantarem. Jak mówi bowiem legenda boginka ta zakochała się w ubogim rybaku, co tak rozgniewało jej ojca, boga morza Gośka, że roztrzaskał podwodny pałac córki zbudowany z bursztynu. I właśnie szczątki tego pałacu do dziś wyrzucają na brzeg fale morskie.


Hel

02 December 2011r.

Na północo-wschód od dzisiejszego Helu, tam gdzie głębia u cypla półwyspu, znajdowało się ongiś bogate miasto, w którym panował już nie dostatek, a wręcz przepych. Mieszkający w nim kupcy posiadali własne zamorskie floty i handlowali z całym światem, obok towarów pierwszej potrzeby sprowadzając przedmioty zbytku, kosztowności i złoto. Tak dobrze wiodło się ówczesnym helanom, że z czasem zatracili wszelki umiar — uczty trwały dni i noce, zapanowała rozwiązłość. I wtedy, tak jak ongiś na Sodomę i Gomorę, spadło na Hel nieszczęście; w noc z pierwszego na drugi dzień Zielonych Świątek morze wystąpiło z brzegów i olbrzymią falą zalało miasto.


Ośrodek Oporu Jastarnia

02 September 2013r.

Ośrodek Oporu Jastarnia Stowarzyszenie „Przyjaeiele Helu" - Komisja Ochrony Zabytków Militarnych Zarys historii powstania i wykorzystania Ośrodka Oporu Jastarnia Traktat Wersalski, ustanawiający po I wojnie światowej nowy ład w Europie, z dniem 28. 6. 1919 r. przyznał Polsce niewielki pas byłego terytorium niemieckiego, leżący pomiędzy Prusami Wschodnimi a Pomorzem Wschodnim, który na odcinku Wolne Miasto Gdańsk - wieś Dębck opierał się o Morze Bałtyckie. Uzyskanie dostępu do morza miało wielkie znaczenie polityczne i gospodarcze dla państwa polskiego i jego obronie poświęconych było później wiele planów. Niestety, wobec ogromnych potrzeb w kontekście obronności całego kraju, fortyfikowanie wybrzeża odkładano na później i zaledwie niewielką część projektów zrealizowano do wybuchu II wojny światowej.


Obiekty Fortyfikacji Półwysep Helski

02 September 2013r.

Obiekty fortyfikacji polowej (VI oraz nicwybudowanc V, VII i VIII) zapewniały tylko osłonę środka ogniowego i obsługi przed pojedynczym trafieniem w jedno miejsce pocisku artyleryjskiego o kalibrze 155 mm; nic miały możliwości samodzielnej obrony okrężnej, a jedynie pozwalały bronić otworu wejściowego. Zatrzymywanie i niszczenie przeciwnika było rolą środków ogniowych.