wczasy, wakacje, urlop
02 December 2011r.
W tradycji nie ma jednomyślności na temat pochodzenia nazwy Jastarnia. Legenda wywodzi ją od pogańskiego bożka Jastrzeboga, któremu oddawano cześć na początku wiosny, paląc ognie na wzniesieniach i tańcząc wokół jego posągów, ale są również zwolennicy pochodzenia jej nazwy od kwiatów jaskrów, które miały tu rosnąć. Zaś cytowany tu już kilkakrotnie autor Obrazków rybackich wywodził jej nazwę od tradycji połowów, prowadzonych w okresie Wielkanocy w tym właśnie miejscu na mierzei nim wieś jeszcze powstała, przez tak zwanych krajowych, to jest rybaków przybywających ze stałego lądu. Bo Wielkanoc po kaszubsku to Jastra. A więc jak było — nie wiadomo. Jedno jest pewne, że początki Jastarni sięgają czasów zamierzchłych; badania archeologiczne, przeprowadzone tu w końcu lat pięćdziesiątych, potwierdziły bowiem istnienie osadnictwa u progu naszej ery, to jest przed dwoma tysiącami lat. Oczywiście ówczesna osada, niewielka, bo zajmująca zaledwie pół hektara, znajdować się musiała na wyspie.
02 December 2011r.
Gdy od zachodu płynie się nocą wzdłuż Półwyspu Helskiego, zaledwie zaczyna się oddalać światło latarni ro-zewskiej, pojawiają się światła mierzei. Wpierw latarenki wejściowe portu we Władysławowie i zaraz po nich latarnia jastarniańska, która statek, kuter czy jacht jak gdyby przekazywała w zasięg następnej blizy — na Górze Szwedów. Lecz oto już światło Helu, najmilsze dla żeglujących powitanie u wejścia do Zatoki Gdańskiej.
02 September 2013r.
Ośrodek Oporu Jastarnia Stowarzyszenie „Przyjaeiele Helu" - Komisja Ochrony Zabytków Militarnych Zarys historii powstania i wykorzystania Ośrodka Oporu Jastarnia Traktat Wersalski, ustanawiający po I wojnie światowej nowy ład w Europie, z dniem 28. 6. 1919 r. przyznał Polsce niewielki pas byłego terytorium niemieckiego, leżący pomiędzy Prusami Wschodnimi a Pomorzem Wschodnim, który na odcinku Wolne Miasto Gdańsk - wieś Dębck opierał się o Morze Bałtyckie. Uzyskanie dostępu do morza miało wielkie znaczenie polityczne i gospodarcze dla państwa polskiego i jego obronie poświęconych było później wiele planów. Niestety, wobec ogromnych potrzeb w kontekście obronności całego kraju, fortyfikowanie wybrzeża odkładano na później i zaledwie niewielką część projektów zrealizowano do wybuchu II wojny światowej.
02 September 2013r.
JASTARNIA Rozmieszczenie obiektów Ośrodka Oporu Jastarnia. W czerwcu 1939 r. w Dowództwie Obrony Wybrzeża Morskiego opracowano plan lądowej obrony półwyspu. Zasadniczym elementem systemu był Ośrodek Oporu Jastarnia, składający się: -z wysuniętej pozycji polowej;
02 September 2013r.
Obiekty fortyfikacji polowej (VI oraz nicwybudowanc V, VII i VIII) zapewniały tylko osłonę środka ogniowego i obsługi przed pojedynczym trafieniem w jedno miejsce pocisku artyleryjskiego o kalibrze 155 mm; nic miały możliwości samodzielnej obrony okrężnej, a jedynie pozwalały bronić otworu wejściowego. Zatrzymywanie i niszczenie przeciwnika było rolą środków ogniowych.